Micskó Viktória
07 Apr
07Apr

Első körben fontos leszögezni, hogy vannak a nárcisztikus személyiségvonások, és van a nárcisztikus személyiségzavar. Attól még, hogy valakinek vannak hasonló jellemvonásai, nem feltétlenül szenved személyiségzavarban. Bár a nárcisztikus személyiségzavarról rengeteg szó esik, azt talán kevesebben tudják, hogy egyes nárcisztikus vonások az egészséges pszichében is előfordulhatnak. Ezek többnyire nem akadályozzák az illető mindennapi életét, inkább olyasmikről van szó, amiket a köznyelv „rossz tulajdonságoknak” nevezne. Nézzünk körül először magunkban, és keressünk nárcisztikus személyiségvonásokat! 

  • Túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítasz a társadalmi státusznak?  Sokat fókuszálsz a karrieredre, mindennél fontosabb számodra, hogy előrébb lépj, és hogy anyagi és társadalmi megbecsülésre tegyél szert? A külső presztizs szimbólumok beszerzése elsődleges a számodra? (Ne feledd: jó dolog ambiciózusnak lenni, de mindez ne menjen emberi kapcsolataid rovására.)
  • Túl sokat foglalkozol a külsőségekkel? Sok energiát fektetsz a saját megjelenésedbe (kopaszodás, mellméret) és gyakran hasonlítod össze magad másokkal, különösen, ha stresszes időszakot élsz meg?  (Ez önmagában persze még nem bűn, de próbálj meg kicsit jobban odafigyelni arra is, ami a felszín alatt húzódik!)
  • Ha őszinte vagy magadhoz, akkor kiderül, hogy nem érdekel mi történik másokkal, nem szívesen gondolsz bele mások élethelyzetébe? Az empátia hiánya lehet a rád jellemző nárcizmusra utaló jegy. (Az empátia is fejleszthető készség, vagyis még nem késő dolgozni ezen a problémán!)

 A fenti kérdésekre adott pozitív válaszok tehát nem feltétlenül jelentenek nárcizmust. Talán kevesebben kedvelnek bennünket ezáltal, talán kigúnyolnak a hátunk mögött, de ez még nem személyiségzavar. Nárcisztikus személyiségzavar diagnózisával körülbelül a lakosság 0,5-1%-a él, de maga a nárcizmus tehát mindenkiben jelen van valamennyire a születéstől kezdve. Az viszont nem mindegy, hogy milyen mértékben. A vizsgálatok szerint több férfi él nárcizmussal, mint nő, a két nem esetén viszont egy kicsit máshogy nyilvánul meg a személyiségzavar. Az önteltség és az énközpontúság mindkét esetben jelen van, a nők azonban másképp viselkednek, mint a férfiak. 

Szóval milyen a nárcisztikus ember?

Állandóan dicsekszik, belül mégis üres. A narcisztikus személyiség lételeme, hogy grandiózus, ám meglehetősen ingatag énképét külső megerősítésekkel folyamatosan táplálja. Hajlamos mindenkit kihasználni a környezetében, hogy minél több figyelmet, elismerést, törődést kapjon. 

A narcisztikus személy általában eltúlozza saját tehetségét, gyakran fantáziál határtalan sikerekről és hatalomról, meg van győződve arról, hogy egy különleges teremtmény, akit különleges bánásmód illet meg. Első ránézésre magabiztos, de ez koránt sincs így: felfújt énje olyan, mint egy lufi, belül ürességet találsz. Mivel önértékelése rendkívül törékeny, ezért folyamatosan ún. narcisztikus ellátmányra (supply) van szüksége, azaz dicséretekre, figyelemre, hatalomra, hogy valami kitöltse a benne tátongó űrt. Amint fogyni kezd az ellátmány, azonnal pótolnia kell, különben a rendszer széteséssel fenyeget, hiszen nincsen olyan belső tartalom, ami tartást adna neki. Olyan ez, mintha egy feneketlen hordót kellene megtölteni vízzel. Bármennyire is lehetetlen a küldetés, a narcisztikus személy bármire képes az ellátmány megszerzéséért. Ha ez nem sikerül manipulálás vagy csábítás útján, kicsikarja belőled erővel. Hajlamos otthon, a munkahelyén, vagy bármely más társas helyzetben páratlan szaktekintélyként, a tudás felkent papjaként hivatkozni önmagára. 

Mivel mindig mindent ő tud a legjobban, ezért nem átall folyamatosan kritizálni, kijavítani másokat. Csak a saját nézőpontja számít, más szempontokat érvénytelenít, marginalizál. A beszélgetések során hatalmas térfoglaló, amit azt jelenti, hogy nagyon kevés tartalmat ad elő vég nélkül burjánzó mondatokban, hogy a csodálatos hangját hallhassa. Amikor nagy nehezen szóhoz jutsz, gyakran a szavadba vág, illetve rövid szünet után a saját gondolatmenetéhez tér vissza, mintha ott se lennél. Csak egy statiszta vagy, míg ő az okos eszmefuttatások koronázatlan királya. A kisujjadat nyújtod, de neki rögtön az egész karod kell. Nem tudsz a kedvében járni, mert mindig többet és többet akar. Arra használja a sármját, a meggyőző erejét, a ravaszságát, hogy manipuláljon téged, mígnem fokozatosan feladod a határaidat és önmagadat is. Ezt sok narcisztikus egyenesen győzelemként éli meg, ami megerősíti az énjét. Mivel nem képesek kapcsolódni másokhoz, így sokszor hatalmuk növelésére használják a többi embert. Nagyon szeret villogni: ha teheti, körülveszi magát státusz szimbólumokkal, márkás cuccokkal, nagy autókkal és híres ismerősökkel. Minden beszélgetésben elejti, hogy milyen luxusnyaraláson vett részt legutóbb és hány diplomája van, bármi is legyen a téma. Arra törekszik, hogy minél több elismerést, dicséretet, lájkot, megtekintést zsebeljen be. Szándékosan arra utazik, hogy mások irigykedjenek rá, hiszen ezáltal átmenetileg ő is pozitívabban tud saját énje felé fordulni. 

Számos esetben nem törekszik arra, hogy együttműködő legyen. Sok helyzetben szándékosan konfrontatív, olyankor is, amikor az láthatóan szükségtelen, vagy ésszerűtlen. Az egóját az is tölti, ha félnek tőle, hiszen ez nézetei szerint még mindig jobb, mintha egy jelentéktelen kis senki lenne. Ugyanakkor ez a viselkedés ördögi kört eredményez. A társas környezet elkezd negatívan reagálni a személyre, ami megerősítheti a nagyzolás mélyén rejlő öngyűlöletét, azaz, hogy sérülései miatt nem érdemli meg, hogy mások szeressék és elfogadják őt. Miközben ő az, aki bántalmaz másokat, ezért fordulnak el tőle.   

Most olvashatsz pár jelet, ami segíthet eldönteni, pusztán önző a párod, vagy mentális problémákkal küzd. 

Mindkettő arrogáns, de más a motivációjuk A nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizált emberek a nagyképűséget, a csodálat szomjazását és az empátia hiányát mutatják. Gyakran vonzódnak nagy hatalommal rendelkező emberekhez, nagyratörő céljaik és vágyaik vannak, jellemzően vezető beosztásra vágynak. Míg az önző emberek arról ismertek, hogy szeretnek eredményeikkel dicsekedni, addig a nárcisztikus személyek esetében a kérkedés mögötti motiváció, az a kialakított imidzsük megőrzése. Bár egyértelműen úgy tűnik, a nárcisztikusok nem gondolják magukat felsőbbrendűnek, viszont arra szükségük van, hogy a környezetük valóban azt higgye, azok. Az önző emberek általában baromi unalmasak is. Ezzel ellentétben a nárcisztikusok személyisége elbűvölő és izgalmas lehet. Jó pillanatiakban bókokkal árasztanak el, figyelnek rád, és jó benyomást keltenek benned. Mindezt egy dologért: hogy mellettük maradj, és te is dicsérettel és csodálattal áraszd el őket. Mégis úgy érzed mellette, hogy te kevesebb vagy és mindent meg kell tenned, hogy ő jobban érezze magát a bőrében - ez pedig sokáig láthatatlan, felismerhetetlen marad számodra. Végül úgy érezheted, tojáshéjon kell járnod. Gyakorlatilag vagy fantasztikusan érzed magad mellette, vagy félsz tőle. 


A nárcisztikus az imádat hiányát támadásnak veszi Amikor megpróbálsz reagálni egy önző ember tetteire, és felvenni ugyanazokat a mintázatokat, a másik, lehet, hogy észre sem fogja venni azt. Ők ugyanis saját magukért vannak, ezért a reakcióid nem lesznek hatással rájuk. A nárcisztikus személyeknél azonban ez nem így van: ők támadásba lendülnek, és agresszív, bántalmazó viselkedésformákat vesznek fel. Ha megkérdőjelezed egy nárcisztikus egyén eredményeit, vagy bármilyen módon kritizálod őket, azt énképük megkérdőjelezéseként fogják fel, és fenyegetésnek érzik. Ezzel pedig a manipuláció és érzelmi bántalmazás veszi kezdetét.  

Az igazi nárcisztikusok gyakran agresszív viselkedéssel, sértegetéssel reagálnak akkor, ha úgy érzik, a határaid nem illeszkednek az övéikhez. Egy konkrét példával élve: partnered felháborodik, mert te egy vonzó munkatárssal beszélgettél. Egy szimplán önző ember ebben a helyzetben féltékeny lesz, mert aggódik, hogy nem kedveled őt annyira, mint gondolta. Egy nárcisztikus viszont inkább arra koncentrál, hogy ezt közös barátaid előtt tetted, és úgy gondolja, hogy emiatt gyengének tűnik.

Egy idézet lefordítja közérthetően a szaknyelvi elmélkedést:

" A nárcisztikus (legyen az nő vagy férfi) az ismerkedéskor, a kapcsolat elején világgá kürtöli milyen szerelmes. Benned minden megvan amit keresett. Csodál, magasba emel. Boldog melletted. 

Majd ugyanaz-az ember amikor már nem szolgálod az érdekeit vagy nem tud hasznot húzni belőled, esetleg megláttad valódi énjét...a kapcsolat végén az ellenséged lesz. Már nem azt kürtöli világgá milyen jó vagy, hanem, hogy mennyi hibád van. Milyen hazug és borzalmas vagy.

A külvilág szinte csak ennyit lát dicsér és rajong, majd szid és utál. A köztes időben Te pedig viselted a dühkitöréseit, provokációit, leértékeléseit, fizikai és/ vagy lelki, verbális bántalmazásait. Mindezt jól elrejtve a külvilág elől, a négy fal között...."

(Rena Soldier naplója)

Ismerős érzés kerített hatalmába miközben olvastad? Legközelebb pontokba szedve, konkrétumokkal mesélek a női és férfi nárcisztikus személyiségjegyekről. Ha a fentiek után bővebben is érdekel a téma, mindenképpen figyeld a következő bejegyzést!

folyt.köv.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.